Fastnet Race 2019

Regaty Fastnet to najsłynniejsze i najliczniejsze regaty świata. Na starcie wyścigu morskiego można spodziewać się nawet 400 jachtów.  Klasyk na dystansie 600 Mm odbywa się co 2 lata od 1925 roku. Organizatorem jest słynny angielski Royal Ocean Racing Club. W 2019 wyścig odbędzie się po raz 48.

 

Kampania Fastnet 2019

Będziemy ciężko trenować. Chcemy być w pełni przygotowani do tych regat aby móc rywalizować o dobre miejsce. Dlatego też w tej samej ekipie chcemy zorganizować treningi, a następnie popłynąć w rejs treningowy i wystartować w regatach kwalifikacyjnych w Anglii.  Formalnie organizator regat – klub Royal Ocean Racing Club wymaga aby załoga startująca w Fastnet żeglowała wcześniej razem na dystansie minimum 300 Mm oraz zaliczyła szkolenie z zakresu Ratownictwa na Morzu

Treningi
Przed rejsem treningowym, startem w regatach kwalifikacyjnych a także przed samymi regatami Fastnet spotkamy się by odbyć treningi. Najpierw w Polsce a potem w Anglii. Dni treningowe przeznaczone na poznanie jachtu i zgranie załogi i przydzielenie pozycji jest niezbędne. W tym czasie nauczymy się obsługiwać nasz jacht czyli maszynę regatową. Przećwiczymy takie manewry jak zwroty, stawianie i zrzucanie żagli oraz żeglugę pod spinakerem. Opanujemy zasady bezpieczeństwa obowiązujące na jachcie regatowym oraz nauczymy się zgranego działania na pokładzie. Poczujemy co to team regatowy, jak w nim pracować i, że żeglarstwo regatowe to żeglowanie na bezpiecznej, ale jednak krawędzi.

Kurs Sea survival & offshore safety
Przed załoga stawiany jest wymóg przeszkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i technik ratunkowych na morzu

Rejs treningowy na trasie Kołobrzeg – Rostock
Po zapoznaniu się z jachtem i treningu stacjonarnym na polskim wybrzeżu wypłyniemy do niemieckiego portu Rostock. Podczas rejsu na dystansie 200 Mm każdemu zostanie przydzielona funkcja na jachcie podczas manewrów oraz ustalimy podział na wachty zależnie od panujących warunków.

Regaty morskie RORC Channel Race
Zanim nastąpi start będziemy mieli 2 dni przeznaczone na wspólne treningi. Naszą bazą będzie marina w Cowes, a akwenem do treningów Cieśnina Solent. Regaty Channel Race to wyścig na akwenie Kanału Angileskiego liczący 150-180 Mm i zawierający kombinacje róznych kursów względem wiatru 

Fastnet RACE
Start do regat Fastnet nastąpi w sobotę 3 sierpnia. Wcześniej zejdziemy na piątkowy ostatni trening przed tym najważniejszym startem.
Trasa regat wiedzie z Cowes przez Cieśninę Solent dalej przez Kanał Angielski Land’s End czyli krańców Anglii na zachodzie. Następny odcinek to żegluga przez Morze Celtyckie do Latarni Fastnet i dalej powrót i meta w Plymouth. Wyścig liczy 603 Mm. Pokonanie trasy zajmuje od 3 do 4 dni.

Akwen regat

Kanał Angielski 
Pas wody oddzielający południową Anglię i północną Francję oraz łączący Morze Północne i Ocean Atlantycki. Z tego powodu występują tu silne pływy i prądy. To także najruchliwszy akwen świata (nawet tysiąc jednostek przemierzających go dziennie).

Cieśnina Solent
Tutaj miały miejsce pierwsze regaty Pucharu Ameryki w 1851 roku. To miniaturka kanału Angielskiego ze wszystkimi jego zasadzkami i trudnościami (silne prądy i ruch statków). Na jej wodach odbywają się wszystkie ważne regaty organizowane przez Royal Ocean Racing Club.

Morze Celtyckie
To północno-wschodnia część Oceanu Atlantyckiego pomiędzy Anglią a Irlandią. Całym swym obszarem obejmuje szelf kontynentalny, dlatego też jest bardzo płytkie i bardzo łatwo buduje się tu wysoka, stroma fala podczas sztormów. Na Morzy Celtyckim znajduje się skalista wysepka Fastnet Rock, która jest najważniejszym znakiem na trasie regat Fastnet.

Harmonogram Kampanii Fastnet

11-14 lipca               Rejs kwalifikacyjno-treningowy Świnoujście –                                                 Rostock (200 Mm)
25-28 lipca               
Regaty RORC Channel Race + 2 dni treningu 
2-9 sierpnia             
Regaty FASTNET + 1 dzień treningu

Harmonogram regat Fastnet
2 sierpnia
              Zaokrętowanie i trening: 10.00 rano
3 sierpnia              Start Fastnet Race
6-7 sierpnia           Finisz w Plymouth
8 sierpnia              Uroczyste zakończenie regat

 

Koszt udziału w imprezie: 

Koszt:  € 4.999 EUR

Cena zawiera:

 • udział w regatach i treningach,
 • wpisowe do regat,
 • opiekę skippera i zawodowej załogi
 • wyżywienie na jachcie podczas treningów i wyścigów,
 • spanie na jachcie
 • opłaty portowe, paliwo i gas
 • koszulkę i softschell naszego zespołu

Cena nie zawiera:

 • dojazdu z i na miejsce regat,
 • noclegów na lądzie,
 • posiłków spożywanych poza jachtem,
 • szkolenie Sea Survival – Offshore Safety (nieobowiązkowe);

 

Zapraszamy do załogi – Wystartuj z nami!

 

Tak wyglądał start załogi Selma Racing w Fastnet Race 2017

Facebook
Facebook
YouTube