Misja Fundacji

Promowanie, inspirowanie i wspieranie startów polskich żeglarzy w regatach na całym świecie

Fundacja Selma Racing – Kim jesteśmy?

Fundacja Selma Racing to żeglarze i pasjonaci, którzy zrealizowali wiele trudnych przedsięwzięć sportowych i ekspedycyjnych. Jesteśmy grupą wyjątkowo przedsiębiorczych i kreatywnych osób. W naszym zespole mamy zawodowych żeglarzy regatowych, specjalistów od zarządzania, komunikacji medialnej, zawodowego fotografa, osoby specjalizujące się w sprawach technicznych dotyczących eksploatacji jachtu oraz rzeszę osób wspierających i kibicujących projektowi.

Jak to się zaczęło…?

Połączyły nas rejsy na Antarktydę na jachcie Selma Expeditons. Dzięki długoletniemu doświadczeniu w pływaniu morskim i regatowym chcieliśmy realizować coraz to trudniejsze i badziej wymagające projekty. Wcześniej osiągnęlismy rekord świata w żegludze najdalej na południe podczas wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość w roku 2015 oraz a Gosia Wojtaczka zdobyła solo Biegun Południowy w 2017 roku. W poszukiwaniu nowych wyzwań wystartowaliśmy jako załoga Selma w regatach: Sydney – Hobart  Race 2014 i Rolex Middle Sea Race 2016. To dało początek projektowi Selma Racing

Cele Fundacji

Nasze główne cele to:

Stworzenie najlepszej załogi regatowej w Polsce

Rywalizacja na najwyższym światowym poziomie

Promocja żeglarstwa jako elementu łączącego świat sportu, kultury i biznesu

Fundacja swoje cele realizuje poprzez: 

Wykorzystanie świetnie przygotowanego jachtu regatowego do tego projektu

Treningi i szkolenie utalentowanych żeglarzy regatowych

Zapewnienie kadry trenerskiej oraz dostępu do wiedzy i doświadczeń w zakresie eksploatacji i żeglowania na morskich jachtach regatowych

Poznaj naszą załogę

Załoga stała jachtu Selma Racing

Artur Skrzyszowski

Artur Skrzyszowski

Skipper i manager

Skipper i manager projektu Selma Racing. W żeglarstwie regatowym najbardziej kręci go… prędkość. Przez 2 sezony żeglował na pokładzie jachtu Volvo Ocean 60. Zęby zjadał na antarktycznych górach lodowych. Na najzimniejszym kontynencie świata był 6 razy jako co-skipper Selma Expeditions. Startował m.in. w Fastnet, Sydney-Hobart, Middle Sea Race i Round Britian & Ireland. Za rufą zostawił ponad 50 tysięcy mil.

Mariusz Sarnowski

Mariusz Sarnowski

Trymer/mierniczy

Żeglował w wielu projektach regatowych w Polsce. Uczestnik Mistrzostw Świata. Posiada uprawnienia mierniczego jachtów ORC. Na pokładzie przeważnie pływa jako trymer. Niezwykle życzliwy i pomocny członek załogi. Pochodzi z Elbląga i pracuje w branży budowlanej.

Tomek Szewczyk

Tomek Szewczyk

Załoga

Doświadczony żeglarz. Najmłodszy kapitan wyprawy North West Passage na jachcie s/y „Stary”, nagrodzonej Rejsem Roku 2006 oraz Kolosem. Kapitan wyprawy Ocean Freeride dookoła Ameryki Południowej. Na swoim koncie ma także rejs na  sportowym katamaranie wzdłuż polskiego wybrzeża,  oraz wyprawy na kontynent Antarktydy i wokół Przylądka Horn. Propagator idei swobodnego żeglowania, łączącej w sobie elementy innych sportów ekstremalnych jak paralotniarstwo czy nurkowanie.

Grzesiek Goździk

Grzesiek Goździk

Załoga

Na codzień pracuje w sklepie żeglarskim i startuje w regatach po Bałtyku. Spędził wiele lat pływając w klasie 49er. Na jachcie czuje się dobrze na każdej pozycji. Dobrze się również trzyma na pozycji dziobowego.
Robert Kresło

Robert Kresło

Sternik

Żeglarz regatowy od urodzenia. Zawodowo zajmuje się budową i naprawą jachtów. Odnosił sukcesy w klasie Micro i Omega. Uczestnik regat Gotland Runt oraz zwycięzca Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Wytrawny sternik. Do załogi Selmy trafił rzutem na taśmę podczas Mistrzostw Polski a następnie stał się podstawowym filarem naszego zespołu.

Tymon Sadowski

Tymon Sadowski

Sternik/trymer

W Polsce wygrał już chyba wszystko. Mistrz kraju w klasach Omega Sport i 505. Zwycięzca Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej i Morskich Mistrzostw Polski ORC. Teraz przyszedł czas na starty na arenie międzynarodowej. Na regatach lubi trzymać ster w swoich rękach.

Adam Kominek

Adam Kominek

Załoga

Z zawodu inspektor budowlany. Od wielu lat startuje z sukcesami w regatach meczowych. Ale pływanie po morzu nie jest mu obce. Ma za sobą przepłynięcie Atlantyku. Na pokładzie zawsze gotowy do akcji. Denerwuje go nic nie robienie. Pewnie dlatego w naszym teamie jestem specem od wszelkich robót tzw. złota rączka.

Jacek Piasecki

Jacek Piasecki

Załoga

Członek Delphia Sailing Team (najwyżej sklasyfikowana polska załoga w World Match Tour). Były członek kadry narodowej w klasach 49er i RSX. Mistrz Polski 49er        i zdobywca kwalifikacji olimpijskiej. Wicemistrz Europy RSX. Po wielu latach na małych łódkach ciągnie go na morze. W naszym zespole specjalista od trymu żagli i… rozkręcania kabestanów.

Szymon Kuczyński

Szymon Kuczyński

Załoga

Doświadczony i utytułowany żeglarz morski. Dwa razy okrążył samotnie świat świat za co został odznaczony nagrodą Rejs Roku. Do niego nalezy rekord w żegludze wokółziemskiej na najmniejszym jachcie w historii. Od kilku lat ściga się intensywnie w regatach morskich. Skipper podczas legendarnych regat Fastnet. W naszym teamie sprawdza się na każdej pozycji. Przezwisko: “Celebryta” 😉

Paweł "Pav" Barwicz

Paweł "Pav" Barwicz

Rigger/Kapitan wachtowy

Paweł jest nieocenionym wsparciem dla naszego zespołu. Jego wiedza i doświadczenie pomagają nam w bezpiecznym pływaniu. Jest właścicielem i szefem trzeciej największej firmy specjalizującej się w takielunku i jego naprawach w Anglii – Rig It. Ostoja spokoju podczas gorączkowych manewrów na regatach. Spec od trymu masztu i żagli. Ma za sobą starty w takich regatach jak: Fastnet, Cowes Week czy Cork Week

Cameron Davis

Cameron Davis

Dziobowy/sternik

Cameron to bardzo kolorowa osobowość w naszym zespole. Jest współwłaścicielem firmy w branży riggierskiej. Przez prawie połowę życia pracował w przemyśle naftowym mieszkając chyba na każdym kontynencie. Oddany swojej pacy i rodzinie. Na łódce radzi sobie niezależnie czy jest na sterze czy na dziobie. Dobry kompan w załodze Selmy.

Załoga Fundacji

Jarek Lehwark

Jarek Lehwark

Prezes Fundacji

Z Selmą związany od wielu lat. Od początku kibicował naszemu projektowi regatowemu startując z nami  w regatach Middle Sea Race oraz Fastnet. Był również na Antarktydzie i w Patagonii. Na łódce dobry sternik i trymer, w życiu dobry kompan a w Fundacji doradca i manager. Prezes salonu meblowego BoConcept.
Agnieszka Zacher

Agnieszka Zacher

Art designer

Ma nieoceniony zmysł estetyki i stylu. Logo czy napis na rufie naszego jachtu to jej pomysły. Woli góry niż morze, ale żeglarstwa też zdążyła skosztować. Rejs po Wyspach Kanaryjskich, ślizgi na katamaranie czy regaty na “Puckach” ma za sobą. Z zawodu project manager. Najwierniejszy kibic Selma Racing, jest z nami zawsze na dobre i na złe.

Jacek Załuski

Jacek Załuski

Kontakty ze sponsorami

Jacek to nasz przyjaciel. Działacz i organizator wielu przedsięwzięć. Był na Antarktydzie, na Morzu Rossa, Georgi Południowej i kilkakrotnie wokół Hornu. Organizator rejsu Nasz Droga Odra z Gliwic do Szczecin a także rejsu niewidomych “Zobaczyć Horn”. Członek Śląskiego Yacht Clubu. Dusza towarzystwa. Zawsze ma dowcip w pięści.

Ola Dziadykiewicz

Ola Dziadykiewicz

Media i Komunikacja

Pracuje w Radiu TOK FM. Kilka lat temu zakochała się w żeglarstwie. Pływała w Arktyce i na Atlantyku. Kibicuje Selmie i wspiera nas duchowo. Teraz w naszym projekcie odpowiedzialna za komunikację i kontakty z mediami. Nie boi się przeszkód i trudności.
Aleksander "Ezziu" Rzetelski

Aleksander "Ezziu" Rzetelski

Sponsoring i strona www

Żeglarstwem zafascynowany od kilku lat. Pływał na Bałtyku i po Atlantyku. Od samego początku związany z Selma Racing. Był z nami na Kanarach, płynął też przez Biskaje. Niezwykle kreatywny, krasomówca. Jego relacje z dużą dozą humoru czyta się znakomicie.
Magda Sasal

Magda Sasal

Projekty i granty

Magda zapałała dużym entuzjazmem do projektów naszej Fundacji i zaczęła nam pomagać w pisaniu wniosków i pozyskiwaniu grantów. Urodzona w Opolu, obecnie mieszka w Warszawie i pracuje w Muzeum Narodowym. Lubi podróże. Marzy jej się żeglowanie po morzach i oceanach.

Wojtek Mandela

Wojtek Mandela

Fotograf i filmowiec

Niesamowite zdjęcia i filmy z jachtu Selma Racing to jego dzieło. Kocha swoją pracę i dokumentowanie ludzi. Fascynat sportów ekstremalnych i dalekich wypraw. Ma za sobą 3-miesięczny rejs przez Atlantyk, loty balonem, wyprawy samochodowe do Azji, podróż autostopem przez Amerykę Południową i skoki do rzeki tzw canyoning. Na jachcie niezastąpiony spec od ujęć w trudnych warunkach. W duszy romantyk.

Wspierają nas

Dominik Życki

Dominik Życki

Żeglarz regatowy

Olimpijczyk na Igrzyskach Pekin 2008 i Londyn 2012, mistrz świata w klasie Star. Dziennikarz magazynu “Żagle”. Wybitny sternik i specjalista od trymu żagli. W naszym zespole odpowiedzialny za taktykę i ster. W 2014 roku startował na Selmie w legendarnych regatach Sydney-Hobart. Pomimo swych osiągnięć niezwykle skromny człowiek.

Roman Paszke

Roman Paszke

Żeglarz regatowy, nawigator, budowniczy jachtów

Od 1987 roku zajmuje się zawodowo budową jachtów regatowych i organizacją projektów sportowych na bazie żeglarstwa. Współbudowniczy pierwszych w Polsce jachtów z włókien węglowych i kevlaru. Dowódca jachtu „Warta – Polpharma” w regatach THE RACE dookoła świata w 2000 roku oraz kapitan jachtu „Bank BPH” w próbach pobicia rekordu Atlantyckiego oraz dookoła świata. W swoim dorobku ma sukcesy w wielu międzynarodowych regatach. M. in. zwycięzca regat Admiral’s Cup i Kieler Woche. Dwukrotnie laureat nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant (1997 i 2001).
Jarosław Kaczorowski

Jarosław Kaczorowski

żeglarz regatowy, trener, sędzia żeglarski

Odnosił sukcesy w wielu międzynarodowych regatach. Zwycięzca regat Sydney-Hobart (ŁÓDKA SPORT) oraz Mackinac Race. Mistrz świata w klasie MICRO.  Mistrz Polski w klasie QT, MICRO, Optymist. Uczestnik prestiżowych regat, żeglarzy samotników, przez Atlantyk Transat 6.50 w 2007 roku.  Rekordzista w żegludze na trasie  dookoła Irlandii na jachcie Irish Independent (ex ŁÓDKA SPORT). Laureat nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant (2007).  Ponadto autor artykułów żeglarskich dla “Gazety Wyborczej” oraz miesięczników “Rejs” i “Żagle”.

Team brzegowy

Kaz Barwicz

Kaz Barwicz

Rigger

Silne wsparcie techniczne dla naszego projektu. Od wielu lat związany z żeglarstwem. W przeszłości projektant jachtów. Obecnie specjlaista od takielunku. Doświadczony żeglarz. Prywatnie lubi pływać po ciepłych wodach.

Kazik Skuratowicz

Kazik Skuratowicz

Właściciel firmy przewozowej MTD

Właściciel firmy przewozów wielkogabarytowych MTD.  Jego pasją są szybowce. Na Selma Expeditions był z nami na Antarktydzie. Od początku zapałał entuzjazmem do naszego projektu. Pomysłodawca i twórca kobyłki na której leży nasza maszyna regatowa.

Jurek Makedoński

Jurek Makedoński

Mechanik i specjalista od remontów

Jurek brał udział chyba w każdym projekcie Selmy. Pomagał w remontach jachtu Selma Expeditions w Lizbonie, Australii i Szczecinie. Od razu złapał bakcyla do żeglowania. Ma za sobą rejs na Antarktydę, wokół Hornu i przez Przejście Północno-Zachodnie. Na Selma Racing startował w Round the Island Race. Fachowiec. Zawsze warto zapytać go o radę.

Pomysłodawcy projektu

Artur Skrzyszowski

Artur Skrzyszowski

Skipper Selma Racing

Żeglarz regatowy. Startował m.in. w regatach Fastnet, Cowes Week, Sydney – Hobart, Middle Sea Race. Żeglował jako kapitan wachtowy na jachcie Volvo Ocean 60. Uczestnik wyprawy na Morze Rossa. Do niedawna co-skipper na Selma Expeditions.

Piotrek Kuźniar

Piotrek Kuźniar

Skipper Selma Expeditions

Kapitan wyprawy na Morze Rossa podczas której ustanowiono rekord świata w żegludze najdalej na południe. Laureat nagrody Rejs Roku, Żeglarz Roku i Kolosy. Skipper podczas regat Sydney – Hobart.
Krzysiek Jasica

Krzysiek Jasica

co-skipper Selma Expeditions

Uczestnik wyprawy na Morze Rossa, expedition leader w wyprawach na Antarktydę i Georgię Południową. Laureat nagrody Kolosy. Obecnie dyrektor ds. infrastruktury w Grupie Eurozet.
Gosia Wojtaczka

Gosia Wojtaczka

Pierwsza Polka i 6. kobieta na świecie, która zdobyła samotnie Biegun Południowy. Speleolożka na wyprawach do najgłębszych jaskiń Europy i eksploratorka rejonów polarnych. Dwukrotnie nagradzana nagrodą Kolos (Wyczyn Roku oraz Eksploracja Jaskiń)

Nasze osiągnięcia

  • Rolex Sydney – Hobart Race 2014 – drugi polski jacht w historii tych regat (s/y Selma Expedtitions)
  • Rolex Middle Sea Race 2016
  • 2 x Kursy żeglowania na spinakerze, W-y Kanaryjskie 2017
  • 2. miejsce IRC Overall w regatach Myth of Malham 2017
  • Rolex Fastnet Race 2017
  • Mistrzostwa Europy IRC 2018
  • 1. miejsce i najszybszy jacht regat Puchar Obrońców Westerplatte 2018
  • 2. miejsce w regatach Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2018

Inne zrealizowane przedsięwzięcia

Realizowane od 10 lat wyprawy do Antarktydy i Arktyki. W tym czasie jacht był kilkadziesiąt razy na Półwyspie Antarktycznym, żeglując na Morze Weddela, Wyspę Słoniową, Falkandy, Georgia Południową. Selma Expeditions ma na swoim koncie także rejsy na Spitsbergen i Grenlandię oraz Przejście Północno-Zachodnie.
3 miesięczna wyprawa na Morze Rossa, podczas której ustanowiono rekord żeglugi najdalej na południe. Z Hobart w Australii do Mar del Plata w Argentynie pokonano ponad 9 tys. Mm. W trakcie żeglugi przez najzimniejsze morze świata załoga dotarła do Zatoki Wielorybów, zdobyła szczyt wulkanu Erebus.
Zakończona sukcesem, samotna i bez wsparcia z zewnątrz, wyprawa na Biegun Południowy. W marszu przez lodową pustynię Gosia Wojtaczka pokonała 1200 km w czasie 69 dni. Jest pierwszą Polką i szóstą kobietą na świecie której udało się tego dokonać.

Wesprzyj nasze działania

Każdy może pomóc w naszych działaniach. Jest na to kilka sposobów:

Wystartuj w słynnych regatach lub weź udział w treningach na pokładzie jachtu regatowego Selma Racing.

Wspomóż nasze działania w drodze do wielkich regat.

Promuj własną marki i wspieraj sport na światowym poziomie

Weż udział w ambitnym projekcie i zdobądź nowe doświadczenie

Partnerzy Fundacji 

Dane Fundacji

Siedziba Fundacji: Wrocław
Adres: ul. Ułańska 29, 52-213 Wrocław
KRS: 0000725304
NIP: 8992843147
REGON: 369865375

Konto (Alior Bank): 78 2490 0005 0000 4530 9258 3820

Fundator: Małgorzata Wojtaczka

Członkowie Rady Fundacji:
Krzysztof Jasica – prezes
Małgorzata Wojtaczka – wiceprezes
Piotr Kuźniar – sekretarz

Członkowie Zarządu:
Jarosław Lehwark – prezes
Artur Skrzyszowski – wiceprezes

Napisz do nas:

2 + 13 =

Lub wyślij bezpośrednio maila na: fundacja@selmaracing.com

Partnerzy projektu

Facebook
Facebook
YouTube